Arken Anasayfa
SON YAZILAR
Jeneratörün Gücü Nasıl Hesaplanır?

İhtiyaç duyduğunuz her alanda size kesintisiz enerji sunan jeneratörlerin seçiminde öncelikle yapmanız gereken, size gerekli olan gücü belirlemektir.


Jeneratörünüz, kullandığınız alanların ihtiyaç duyduğu gücü karşılayacak özellikleri sağlamazsa bu durum jeneratörünüzün ve yükünüzün zarar görmesine ve bozulmasına sebep olabilir. Jeneratörün gücünü belirleme ve sizin için gerekli olanı bulma işlemi birkaç farklı incelemeyi ve faktörü yanında getirir.


Öncelikle jeneratörünüzün bulunduğu ortamın sıcaklığı ve yüksekliği göz önünde bulundurulmalıdır. Jeneratörün verimli çalışabilmesi için besleyeceği aktif, kapasitif ve reaktif yükler gözden geçirilmelidir.


Sahip olacağınız jeneratörün kapasitesi sisteminizde bulunan elektrik motorlarının demeraj gücünü taşıyabilecek yeterlilikte olmalıdır. Demeraj gücü jeneratörün gücünün hesaplanmasında önemli bir ayrıntıdır.  Elektrik motorlarının ilk devreye alınmaları anında yol alma yöntemlerine göre demeraj mutlaka oluşur ve hesaplama yaparken mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.


Kullanım miktarı ilerleyen zamanlarda artabileceği için alınacak olan jeneratörün gücü, tüm toplam ölçümlerin sonucunda mevcut yükün %25 fazlasını taşıyabilecek kapasitede tercih edilmelidir. Bunun nedeni, jeneratörlerin ileride gelebilecek güç taleplerini karşılamak ve değişim gerekliliğinden kurtulmaktır. Jeneratör çalıştırılırken, normal gücünde yüklenmeli ve uzun ömürlü kullanım için bu şekilde çalıştırılmalıdır.


Kapasitesinin dışında bir güçle jeneratöre yüklenmek motora ve alternatöre zarar verir. Ancak jeneratörü yüksüz bir şekilde çalıştırmak da sağlıklı değildir. Jeneratörler, üretim yapmak için tasarlanmıştır ve verebileceği güce ulaşamazlarsa kendi donanımları zarar görmeye başlar. Bu şekilde bir jeneratör kullanımı, jeneratörün uzun süreli kullanım sunmasını engeller ve arızalar ortaya çıkmasına sebep olur. Tercih edeceğiniz jeneratör ev tipi, seyyar ya da yüksek voltaj jeneratörü olsa bile tüm bu sebepler yüzünden jeneratörlerin gücü hesaplanırken uygun bir güç tespiti yapmak uzun vadede çok önemlidir.


Uygun Güçte Jeneratör Seçimi Yapmanın Avantajları

Kullandığınız jeneratörün kapasitesinin dışında uygulanacak aşırı yük sebebiyle kesintilerin yaşanmaması,


o   Daha uzun vadede kaliteli bir kullanım sağlaması,

o   Öngörülemeyen sistem hatalarına yer verilmemesi,

o   Jeneratörün performansında düşüş yaşanmaması,

o   Sorunsuz bakım sunması,

o   Kullananlar tarafından kişisel güvenliğin sağlanması,


Size uygun jeneratör tercihinde bulunmak ve ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız Arken Jeneratör ile bağlantıya geçip profesyonel kadrosu ile iletişim kurabilirsiniz. 

Bizden haber almak ister misiniz?

Arken bünyesindeki yenilik, kampanya ve haberlerden ilk siz haberdar olun.