Arken Anasayfa
SON YAZILAR
Ev İçin Jeneratör Standartları Nelerdir?

Elektrik kesintilerinin yaşandığı durumlarda günlük hayatın devam etmesini sağlayan sistemlere jeneratör adı verilir.

Yaşamın devam ettiği her alanda kendilerine yer açabilen makinalar arasında bulunan bu jeneratörler, ürettikleri enerji sayesinde günlük yaşamın devamlılığına büyük oranda destek sağlamaktadırlar. Sahip olduğunuz jeneratör, güç kaynaklarında kesinti yaşandığında ya da doğal afetlerde büyük oranda yaşamınıza sorunsuz devam edebilmeniz için kolaylık sağlarlar. Elektrik enerjisinin kesilmesi durumlarında otomatik bir şekilde devreye giren jeneratörler, çeşitli kaynaklardan aldığı enerjiyi elektrik enerjisine çevirir.


Bu sayede iş yerlerine ya da evlere elektrik sağlar. Jeneratörler böylelikle iletişim, aydınlatma ve iklim kontrolü gibi birçok alanda hayatın devamlılığına katkı sunarlar. Tam olarak bu noktada da ev tipi jeneratör tercihlerinde bazı standartlara dikkat etmek gerekir.

Güç Önceliği

Jeneratörlerin satışı genel olarak watt cinsinden yapılır. Bu durum aynı anda kaç tane alet ya da lambanın çalıştırılabileceğini ve aynı zamanda ne kadar güçlü ve iyi çalışabildiği konusunda tüyolar verir. Ev jeneratörü alırken ilk önemli konu, ihtiyaçların belirlenmesidir. Örneğin;


  • Buzdolabı (yaklaşık 600 watt)
  • Havuz pompası (750- 1500 watt)
  • Portatif ısıtıcılar (1500 watt),
  • Klima (1000 watt, BTU'ya göre değişebilir),
  • Işıklar (60 ila 600 watt)
  • Bilgisayarlar (60 ila 300 watt)


Ev tipi jeneratör seçimlerinde güvenlik de oldukça önemlidir. Çalışma anında bu aletlerin ısınıp ısınmadığını kontrol etmek gerekir; çok ısınan aletler güç kaynağı kesintisi zamanında gerekmedikçe çalıştırılmamalıdır.

İhtiyaca Göre Seçim Yapılmalı

Genellikle bir evin normal şartlarda ihtiyacı olan elektrik gücü en az 4kVa’dan başlar. Ancak bir apartmanınız varsa ve tamamına bir güç kaynağı sağlamak istiyorsanız mutlaka ihtiyacınız olan elektrik gücünü ölçtürmelisiniz. İhtiyacınız olan enerjiyi ev tipi jeneratör dizel, benzinli ya da invertör tip taşınabilir jeneratörler verebilir. Ancak unutmamak gerekir ki; dizel ve benzinli jeneratörler, invertör jeneratörlere kıyasla daha fazla ses çıkarırlar.


Taşınabilir bir diğer ismiyle portatif jeneratörler, ev için jeneratör tercihi yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken unsurların başında olan sessiz çalışma konusunda ve taşınabilir özelliğinden dolayı kolayca temizlenebilmesi gibi özellikleri sebebiyle avantajlı olabilirler.


Jeneratörlerin doğru şekilde kurulması oldukça önemlidir. Olması gerektiği gibi kurulmayan jeneratörler gereğinden fazla ses yapabilir ve bunun yanında kişiler üzerinde hayati tehlike de oluşturabilir. Ev için jeneratör fiyatları konusunda ayrıntılı bilgi alabilmek için size uygun jeneratörleri web sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz. 
Bizden haber almak ister misiniz?

Arken bünyesindeki yenilik, kampanya ve haberlerden ilk siz haberdar olun.