Arken Anasayfa
SON YAZILAR
Ev Kullanımına Uygun Jeneratör Türü

Isınma, aydınlatma ve iletişim alanlarında hayatın devamlılığı için hayati öneme sahip olan elektriğin kesilmesi durumunda günlük hayatın sekteye uğramaması için jeneratörler alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilir.


Pandemi süreciyle artan evden çalışma oranıyla beraber elektrik enerjisinin sürekliliği de önem kazandı. Önemli bir çalışmanın veya toplantının ortasında yaşanabilecek kesintiler büyük olumsuzluklara sebep olabilir.


İşin de eve taşınmasıyla birlikte evdeki yaşantının çok büyük bir kısmında elektrik ihtiyacı hissediliyor. Ev için jeneratör kullanımı, evlerde yedek ve alternatif enerji kaynağına ihtiyaç duyulabilecek durumlarda sıklıkla tercih edilir. Evlerde kullanılmaya uygun daha düşük gürültüyle çalışan, daha küçük, daha kullanışlı ve verimli jeneratörler üreten jeneratör firmaları, farklı kaynaklarla çalışabilen çeşitli jeneratörler üretir.


Ev Tipi Jeneratörler

Taşınabilir olmaları sebebiyle sıklıkla tercih edilen portatif jeneratörler aynı zamanda diğer jeneratörler göre daha küçük olmaları ve daha sessiz çalışmaları sebebiyle evlerde kullanıma da uygundur. Birçok farklı kaynaktan beslenerek kullanılabilen seyyar jeneratörler, rahatlıkla birçok elektrikli aletin çalışması için ihtiyaç duyulan enerjiyi birkaç saat boyunca karşılayabilir. Portatif jeneratörler, ev için jeneratör tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan olan sessizlik konusunda ve taşınabilir olmasından dolayı kolayca temizlenebilmesi sayesinde avantajlı olabilir.


Evde Jeneratör Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jeneratör seçimi yapmadan önce ihtiyaç duyulan enerjinin tespit edilmesi uzun süreler boyunca verimli ve sorunsuz bir jeneratör kullanımı açısından önemlidir. Jeneratörün doğru şekilde kurulması gerekir. Olması gerektiği gibi kurulmayan ev tipi jeneratörler gürültü yapmanın yanı sıra hayati tehlike de oluşturabilir.


Genelde jeneratörler önce kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye, sonra mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirirler. Bu işlemler esnasında solunması zararlı gazlar ürettiklerinden havalandırmanın mümkün olduğu alanlarda çalıştırılmalıdırlar. Yeterli hava sirkülasyonu için bahçe veya balkon gibi alanlarda çalıştırılabilen ev tipi jeneratörler aynı zamanda kuru zeminde kullanılmalıdır.


Jeneratörün kullanılacağı evin bağlı olduğu şebekeye uygun olması potansiyel alternatör arızalarının önüne geçer.


Jeneratörlerin bakımları aksatılmamalı, akülü jeneratörler haftada bir 15 dakika kadar çalıştırılmalıdır. Bu sayede akünün boşalması engellenir ve jeneratörün kullanım ömrü uzar.


Her ihtimale karşın ev tipi jeneratörlerin çocukların ulaşamayacağı bir yerde bulunması ve jeneratörlere yakın bir noktada yangın söndürücü bulundurulması güvenlik adına büyük önem arz eder. 
Bizden haber almak ister misiniz?

Arken bünyesindeki yenilik, kampanya ve haberlerden ilk siz haberdar olun.