Arken Anasayfa
SON YAZILAR
Jeneratör Bakımı Neden Önemlidir?

Kesintisiz bir biçimde elektriğe sahip olmamızı sağlayan jeneratörler, yaşantımızın en önemli parçaları arasındadır. Jeneratörler, elektrik enerjisinin kesildiği ve güç kaynağına ulaşımın olmadığı anlarda elektrik enerjisi üretimini sağlayan bir araç olarak tanımlanabilir. Bu nedenle de böylesine önemli yardımcı araçların sağlıklı bir biçimde çalışabilmesi için de düzenli olarak bakımlarının yapılması gereklidir. 


Öncelikle jeneratör bakımı, bu araçların ömrünü uzatan ve verimliliğini artıran en önemli işlemler arasında bulunur. Periyodik bir biçimde bakımları ve kontrolleri yapılmayan jeneratörler, gerek duyulan anlarda ihtiyaçların karşılanamamasına sebep olabilir. Bu gibi durumlar, jeneratör fabrikalarının ve jeneratör kullanan tüm işletmelerin üretim, satış hatta müşteri kayıplarına bile sebep olabilir. Jeneratörlerin rutin bakımlarının yapılması ile oluşabilecek arızalar önceden tespit edilebileceği için sonradan oluşabilecek yüklü bakım maliyetlerinden kaçınmayı sağlar. Bakımı yapılan jeneratörlerde kullanıcı kaynaklı hataların en aza indiği görülür. Jeneratör üreticilerinin tavsiyeleri göz önüne alındığında, motor yağlarının her 6 ayda bir ya da 250 saatte bir değişimi gereklidir. Bu noktada da sık uygulanan filtre değişimleri, motorun verimli kullanılmasını sağlar ve ömrünü büyük oranda uzatır. Rutin bakımları yapılan jeneratörler, her defasında servisler tarafından kayıt altına alınır. Bu durumda genel bakım esnasında jeneratörlerin güç, akü, model, çalışma saati ve yakıt seviyesi hakkında oldukça bilgi sağlayıcıdır. Bir önceki rutin bakımda hangi işlemlerin uygulandığı, bakımın daha kaliteli ve bilinçli gerçekleşmesi için oldukça önemlidir.

Jeneratör Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Jeneratörler yüksek kalite sunmak ve kullanıcılarına güven sağlamak amacıyla bir bütün olarak dizayn edilen araçlardır. Ancak bu araçlar, ana parça konfigürasyonu ve büyüklüğü göze alındığında bakım esnasında bazı farklılıklar gösterebilir. Her jeneratör markasının üzerinde jeneratöre ait kişisel bir etiket bulunur. Bu etiket, aracın ve aracın çalışma karakterini tanımlayan bilgileri içerisinde barındırır. Bu bilgiler içerisinde ise model numarası, seri numarası, alternatör gelişimi, frekansı, KVA olarak çıkış gücü, ağırlığı ve üretim yılı gibi bilgiler bulunur. Model ve seri numarası, jeneratörü tanımlar. Jeneratöre bakım yapılacağı durumlarda garanti işlemesi ya da yedek parça gerektiği durumlarda bu numaralara ihtiyaç duyulabilir.


Satış anında, sonrasında ve jeneratör fiyatlarında müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde korunmasını hedefleyen Arken Jeneratör olarak bizler, teknik servis hizmetlerimizle her türlü arıza ve bakım işlemlerinizde yanınızdayız. Bizden haber almak ister misiniz?

Arken bünyesindeki yenilik, kampanya ve haberlerden ilk siz haberdar olun.