Arken Anasayfa
SON YAZILAR
Jeneratör Güç Hesabı Nasıl Yapılır?

Günlük hayatın her alanında elektrik enerjisi büyük öneme sahiptir. Şebeke erişimine ulaşılamayan noktalarda ve elektrik kesintisi yaşanması durumlarında jeneratörler, enerji sürekliliği sağlar. Jeneratörlerin temel çalışma prensipleri çeşitli enerji kaynaklarından ürettikleri enerjiyi, elektrik enerjisine çevirmektir. Yedek veya alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilirler. Jeneratör seçimi yaparken, jeneratörün kullanım amacının ve ihtiyaç duyulan enerjinin önden belirlenmesi büyük öneme sahiptir. 


İhtiyaç Duyulan Enerjinin Hesaplanması 

Jeneratör seçimi yapmadan önce ihtiyaç duyulan enerjinin belirlenmesi, uzun süreler boyunca verimli ve güvenli bir şekilde jeneratör kullanılabilmesini sağlar. Çeşitli kapasitelerdeki jeneratörler arasından tercih yapmadan önce jeneratörlerin kullanılacağı alanın ihtiyaçları ve ihtiyaç duyulan toplam enerjinin tespit edilmesi gerekir. Jeneratör seçimi aşağıdaki kriterlere göre yapılmalıdır.


o   Mevcut yük kW değeri (Büyümeye yönelik toplam gücün 1,25 katı seçilmesi ve kendi gücünün %30 seviyesinin altında çalışmayacak şekilde önerilir) 

o Jeneratörün üzerine gelecek işletme ilk adım yükü.

Mevcut yük karakteristiği (Omik-endüktif)

Beslenen yük tipi (Pompa motorları,Harmonikli sürücülü yükler (UPS,Frekans konvertörleri, vb) ve yüklerin yol alma şekilleri (DOL,S/D,Soft starter,frekans konvertörü vs)

Arıza durumuna istinaden enerji kesintisinin önem durumu (Bu durumlar için senkron sistemlerin kullanılması)

Seyyar olarak sahada kullanılan jeneratör durumunda (Zorlu koşullara uygun mekanik dizayn)

Çalışma tipi (Sürekli birincil kaynak, yedek kaynak)

Çalışacağı ortamda izin verilen ses db değeri (Gerektiğinde özel önlemler alınarak ses seviyeleri düşürülür)

Büyük işletmelerde enerjinin taşınması maliyeti (Alçak gerilim veya orta gerilime yükseltilerek oluşturulan dizayn maliyetlerinin karşılaştırılması)

Jeneratörün çalışacağı yer (Eğer jeneratör hava emiş kısıtı bulunan bir yerde çalışacaksa remote radyatör-eşanjör sistemi kullanılır.)

Maliyet düşürme (Enerji maliyetlerinin yüksek olduğu saatlerde şebekeye paralel olarak kullanılacaksa senkron çalışabilen özel kontrol modülüne sahip bir jeneratör seçilmelidir.)

Enerji kesintisinde maximum müsaade edilebilir süre. Eğer bu süre 10sn ve altındaysa çoklu jeneratörlerden oluşan bir sistemde özel dizayn yapılmalıdır.

Çalışacağı ortam nem (Örneğin deniz kenarında çalışacaksa veya nemli bir ortamda çalışacaksa alternatörde çeşitli önlemler alınır)

Çalışacağı ortam sıcaklık (Motor ve alternatörlerde yüksekliğe ve sıcaklığa bağlı güç düşümü olabilmektedir ve bu duruma dikkat edilmesi gereklidir)


Örneğin ev için jeneratör seçimi yaparken, kullanılacak bütün elektrikle çalışan eşyaların ihtiyaç duydukları enerji ‘watt’ cinsinden belirlenmelidir. Bu tespit yapılırken cihazların üstlerinde yazan bilgiler takip edilebilir. İhtiyaç duyulan toplam enerji kadar veya biraz daha fazla bir kapasitede jeneratör tercih etmek, jeneratörün aşırı yüklenmesini veya aşırı düşük ayarda çalışmasını önler. Bu durum kullanım ömrünü uzatır ve enerji verimliliği sağlar. 


Jeneratörler farklı ihtiyaçları karşılamak adına birçok farklı şekilde üretilirler. Temel çalışma prensibinden enerji kaynağı olarak kullanılan yakıtlara, hareket edebilirliğinden senkronize çalışma ihtiyacına kadar birçok farklı husus incelenmelidir.


Jeneratör seçimi yaparken kullanılacağı ortama da dikkat etmek gerekir. Serin, kuru ve düzgün şekilde havalandırılabilen bir ortam tercihi yapmak, jeneratör kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek birçok olumsuzluğun ortadan kaldırılabilmesini sağlar.

Arken Jeneratör

Enerji kesintisiyle karşılaşıldığında veya enerji şebekesine erişimin bulunmadığı durumlarda jeneratörler enerji kaynağı olarak kullanılır. Arken, 2012 yılından bu yana en kaliteli jeneratörleri en uygun fiyatlara üretir. Üretim, satış ve teknik servis konularında hizmet veren Arken, ilk andan itibaren müşterilerinin yanında olarak müşteri memnuniyetinin de sürekliliğini sağlar. Arken Assisthizmetleri sayesinde bilgi ve hizmet ihtiyaçları bildirilebilir, teknik servis ihtiyacı karşılanabilir.
Bizden haber almak ister misiniz?

Arken bünyesindeki yenilik, kampanya ve haberlerden ilk siz haberdar olun.