Arken Anasayfa

Orta Gerilim Jeneratörler

Orta gerilimde veya yüksek gerilimde güç üretimi, genellikle güç oranının, alçak gerilimdeki akımın pratik sınırları aşmasına neden olduğu durumlarda kullanılır. Bu pratik anlamda, sistem kapasitesi 4000 amper veya daha fazla olduğunda olur. Ayrıca, gücün jeneratör grubundan önemli uzaklıkta olan noktalara dağıtılması da istenebilir.


Orta gerilim uygulaması için yaygın olarak düşünülen ekipmanların iyi bir uygulaması 2.5 MVA'nın üstünde nominal tek jeneratör ve 2 MVA'nın üstünde nominal paralel jeneratörlerdir.


Orta gerilim alternatörler yaklaşık 1.000 kW'tan daha düşük bir oranda ekonomik açıdan pratik değildirler. 1.000 kW'tan daha düşük seviyelerde ve muhtemelen, kademeli bir transformatör ile düşük voltajlı bir makinenin kullanımının göz önünde bulundurulması istenir.


Bir orta gerilim veya yüksek gerilim kurulumu tasarlanırken bu sistemlerde öngörülen daha yüksek güvenlik önlemleri seviyesi nedeniyle, sistemi çalıştıran personelin eğitimine ve yeterliliğine dikkat edilmelidir.


Orta gerilim alternatörünün kullanıldığı jeneratör sistemlerinde;

  • İletim kayıpları ve gerilim düşümü azalır,
  • Dağıtım sisteminin verimi artar,
  • Kurulum ve bakım maliyetleri düşer,
  • Hantallaşan kablolara ihtiyaç kalmadığı için, hem görüntü bozulmamış olur, hem de güvenliğin artırılmasını sağlar.


Arken bu gibi teknik alt yapı ve mühendislik gereken projeleri ciddiyetle ele almaktadır. Projelendirme aşamasında ancak detaylı analiz ve değerlendirmeleri yapılmasından sonra geçilmektedir. Orta gerilim jeneratörlere örnek olarak; günümüzde  mükemmel şekilde çalışmakta olan, İstanbul Anadolu Yakası Adalet Sarayı’nda kullanılan şebeke enerjisine yedek güç kaynağı olarak, otomatik çalışan, ses yalıtımlı kabinli, toplamda prime 8.000 kVA 10.000 Volt senkron dizel jeneratör setlerimiz verilebilir.

Bizden haber almak ister misiniz?

Arken bünyesindeki yenilik, kampanya ve haberlerden ilk siz haberdar olun.